KREATIV Café

Magyarország vezető kreatív portálja

Mindent tud a napozásról?

ImageA szakemberek nem győzik hangoztatni: napozni lehet, de csak óvatosan. Lehet, hogy önnek már a “könyökén jön ki” az állandó figyelemfelhívás, mert úgy érzi, mindent tud a biztonságos napozásról és a megfelelő fényvédelemről.
buy shoesAir Jordan
Most ellenőrizheti ismereteit: döntse el az egyes állításokról, hogy igazak vagy hamisak, majd olvassa el, mi a valóság!
 
* A napsütés pozitív hatást gyakorol a lelkiállapotra.

IGAZ

Ezt az állítást minden orvos megerősítheti. Főként a szem recehártyája által érzékelt fény az, amely – a kedélyállapot hormonjának (melatonin) szabályozása révén – erőteljesen javítja a kedélyállapotot és feltölti az embert energiával.

* Ha húsz fölötti a szeplők, foltocskák, anyajegyek száma a testen, jobb árnyékban maradni.

IGAZ

Emellett rendszeresen konzultáljon bőrgyógyásszal, ha azt veszi észre, hogy valamelyik folt, pötty bármilyen változáson ment át. Vizsgáltassa meg a hátán lévőket is, és ne feledkezzék meg a lábszáráról és a lábfejéről sem. A bőrrák ezeken a helyeken fordul elő ugyanis a leggyakrabban (az esetek közel 30%-ában).

* A hosszú ideig tartó és ismételt napozás öregíti a bőrt.

IGAZ

Néhány évvel ezelőtt az egyik nagy francia kozmetikai cég közzétette kutatása eredményét, melynek során összehasonlították a test egyes részeinek fiziológiai állapotát aszerint, hogy kitették-e azokat a napsugárzás hatásainak vagy sem. Az eredmény húsz év “korkülönbséget” mutatott!

* A vízben nem lehet leégni.

HAMIS

Az ultraviola sugárzás behatol a hullámok közé is, ezért a vízben is kell tartani a leégéstől.

* A bőr “emlékezetében” tartja a leégéseket.

IGAZ

Azokon a helyeken, ahol a bőr komolyabban leégett, érzékeny, sőt fájdalmas marad. Ezeket a részeket jobb nem kitenni újra a nap sugarainak.

* Minél többet napozik, annál barnább lesz.

HAMIS

A küszöböt a napozás tizedik napján éri el a napozás folyamata. Attól kezdve elég önnek napi félórát napoznia, hogy megőrizze színét anélkül, hogy tönkretenné a bőrét.

* A pattanásokkal járó zsírtüszőgyulladás gyorsabban gyógyul a napon.

IGAZ

A pattanások kiszáradnak, a stressz csökken, a bőr újra szép lesz. Túlzásba vitt napozás esetén – mivel a bőr megvastagszik az ultraibolya sugárzás hatására – a pattanások később visszatérhetnek, és még fertőzőbbek lehetnek.

* A napsütés okozta bőrrák mindig a bőrön már meglévő lencsékből, anyajegyekből indul ki.

HAMIS

Miután ön tüzetesen átvizsgálta ezeknek a foltocskáknak, lencseszerű pöttyöknek az állapotát, megnézte, változtak-e (szín, méret, kiemelkedés mértéke a bőr felszínéről, érzékenység tekintetében), és ha eltérést tapasztalt vagy egy új folt jelent meg, feltétlenül forduljon bőrgyógyászhoz. Sajnos a melanomák kétharmada bőrlencsétől, anyajegytől mentes bőrön jelenik meg.

* A barna, lesült bőrszín természetes védelmet jelent.


IGAZ

Az ultraviola-B (UV-B) sugárzás hatására a bőr megvastagodik kissé, hogy jobban ellenálljon a leégésnek, és védelmet tudjon nyújtani a szervezet számára.

* A barna szeplőfoltok a túlzott napozás hatására jelennek meg.

IGAZ

Főként a világos bőrűeknél. De tudnia kell azt is, hogy bizonyos esetekben a fogamzásgátló tabletták szedése is elősegítheti a szeplőfoltok kialakulását. Amennyiben bármilyen gyógyszert szed (főleg antibiotikumot), kérdezze meg orvosát a készítmény fényérzékenységéről. Ez szoláriumozás esetén is fontos!

* Pattanásokkal járó zsírtüszőgyulladás kezelése alatt tilos a napozás.

IGAZ

Számos, a kezelés alatt alkalmazott gyógyszer “fényérzékeny”. Például az A-vitamin tabletta vagy egyes antibiotikumok (a “ciklinek” családjába tartozók) ilyenek. Még komolyabb gyulladásos reakciókat válthatnak ki, és barna foltokat is okozhatnak.

* A napozószerek teljes védelmet nyújtanak.

HAMIS

Valójában még a legjobb készítmények is csak az UV-B sugárzást tudják 100%-ban megszűrni. Még nagyobb félreértés azt hinni, hogy bekent testtel addig maradhat valaki a napon, ameddig csak akar. Különösen veszélyes következményekkel járhat ez a tévhit a gyermekekre nézve.

* A napozószeren jelzett faktorszám függvényében semmitől nem kell félni a napon.

HAMIS

Az UV-A sugarak nem égetik a bőrt, viszont a mélyebb rétegekbe hatolnak, és ott okoznak kárt. Csökkenthetik a bőr rugalmasságát, ronthatják genetikai állapotát, elősegíthetik a bőrrák kialakulását. Továbbá minél többet tartózkodik valaki a napon, annál nagyobb a valószínűsége a roncsoló hatás kialakulásának. Ezért érdemes olyan készítményt vásárolni, mely az UV-A sugarakkal szemben is védelmet nyújt.

* Nem baj, ha a tavalyi napozószer nem fogyott el, jó lesz idén is.

HAMIS

Érdemes figyelembe venni a flakonon jelzett felbontástól számított szavatossági időt. A termékek veszíthetnek hatékonyságukból akkor is, ha nem tűnnek avasnak az illatuk alapján, mert levegővel érintkezve átalakulhatnak összetevőik.  Tele lehetnek mikrobákkal, és minden bizonnyal hiába keni magára, hatástalan lesz. Ha azonban megvásárolta a szert, de nem nyitotta ki, a gyártástól számított három évig megőrzi a minőségét, hacsak nincs ellenkező jelzés a flakonon.

* A napozókrémek elsősorban a leégéstől védenek.

IGAZ

A legtöbbjük olyan szűrővel rendelkezik, mely limitálja az ultraibolya sugarak bejutását a bőrbe. Az UV-B sugarak felelősek ugyanis a leégésért. Az utóbbi időben gyártott, korszerűbb, drágább krémek UV-A-szűrőt is tartalmaznak. Ezek már sokkal jobban ki tudják védeni a bőr öregedését, a napfoltok, a melanomák kialakulásának kockázatát.

* El kell osztani kettővel a napozószer flakonján lévő, a védőhatást jelző faktorszámot, hogy a megfelelő védelmi fokozatnak megfeleljen.

IGAZ

Ennek oka az, hogy általában kétszer-háromszor kevesebb napozószert szoktak felkenni, mint amennyit a gyártók javasolnak, illetve, mint amennyit a kozmetikai laboratóriumban kikísérleteztek. Ez utóbbi szerint 2 mm vastagon kellene felvinni a napozószert.

* A szolárium “felkészíti” a bőrt.


IGAZ

A minden előzmény nélkül, hirtelen bekövetkező, intenzív napozás mindenképpen árt a bőrnek. Ha tehát valaki a tengerpartra vagy a trópusokra készül nyaralni, helyesen teszi, ha két-három alkalommal, 10–15 perces szakaszokban elmegy a szoláriumba, hogy az erős napsugárzásra előkészítse a bőrét. Ezt a mesterséges napozást azonban szintén csak mértékkel szabad igénybe venni. Az elért szín azonban nem fog védelmet nyújtani a későbbi leégés ellen.

* A kellő védelem eléréséhez minden alkalommal nagy mennyiségű napozószert kell felkenni.

IGAZ

Az a probléma, hogy több krémet kellene felvinni a bőrre naponta, mint amennyit átlagosan szoktak használni a napozók. Mindenki szeretne szép csoki-barnán hazajönni a nyaralásból, és csak akkor kezdünk vigyázni az egészségünkre, amikor az megsérül. Több odafigyeléssel, meg kell találni a középutat, hogy ne csak akkor értékeljük egészségünket, ha már nem teljes!

* Az önbarnítók rákot okozhatnak.

HAMIS

Az önbarnító krémek pusztán kozmetikai (smink) készítmények: csak a bőr felületét színezik be, és maguktól lejönnek a bőrről, négy-öt napon belül, a bőr természetes hámlásával együtt. Természetesen nem okoznak rákot, persze nem is szabad az önbarnítóval bekent bőrrel erős napra menni, mert nincs fényvédő hatásuk.


Király Ildikó
Szakértő

 

 A cikkekben szereplő sablonok a fenti menüpont alatt és itt, a SABLONOK oldalon találhatók. A cikkben szereplő sorszám alapján tudod beazonosítani.

 

 

 

 

Videó

Loading ...