KREATIV Café

Magyarország vezető kreatív portálja

Társasjátékok aranykora

ImageSokak most biztos elfintorodnak, hogy ugyan már, a társasozás a gyerekek szórakozása, de ez nem igaz! Pár évtizede még helytálló lett volna ez a megállapítás, de ma semmiképp.

Sports brands【メンズ】2021年最新版!アウトドア系ファッションの人気ブランド30選

Manapság a társasjátékok reneszánszukat élik. Régen ezt a teret a "Ki nevet a végén?" és a "Gazdálkodj okosan!" uralta, később az amerikai Parker testvérek előálltak pár újabb ötlettel, mint a "Monopoly" vagy a "Cluedo".
Mégis az újkori társasjátékok szülőhazája nem a tengerentúlon keresendő, hanem jóval közelebb, Németországban. Mai napig ez az ország ontja magából a legtöbb játékot, itt él a legtöbb tervező és itt osztják ki a műfaj legrangosabb díjait: a Spiel des Jahres-t, illetve a Deutscher Spiele Preis-t.
Mára szerencsére Magyarországra is elértek a legsikeresebb játékai. Ezek a társasok gondolkodtatóak, szórakoztatóak, kissebb-nagyobb társaságok számára kiváló alkalmat nyújtanak, hogy az "Activity"-t félretéve, valami sokkal izgalmasabb órákat töltsünk el.
Higgyék el nekem megéri! Most a három alap játékkal fogom megismertetni Önöket, amelyek könyen tanulhatóak és garantált szórakozást nyújtanak.

 A szakmában nagyöregnek számító Klaus Teuber úttörő játéka, amelyet 1995-ben az Év Játékává választottak, a méltán népszerű Catan Telepesei.
Mint a társasjátékoknak általában van egy háttértörténetük, aminek átélését csak segítik a szebbnél-szebb grafikájú játékelemek, a Catannak is van: Távoli vidékről érkező telepesek hajói kötnek ki Catan termékeny szigetének partjain, majd településeket építve népesítik be a földeket. Minden játékos egy ilyen telepest alakítanak a játék során, és utakat, falvakat és városokat húznak föl a szigeten.

Az első újdonság amivel szembetalálkozunk az az, hogy nincs egy fix tábla, hanem sok kis hatszögből állítjuk össze a játék teret, ennek köszönhetően, majdnem végtelen a variációk száma, ezért nehéz megunni a játékot.
A hatszögek különböző földeket ábrázolnak: búzamezőt, erdőt, érchegységet és még sorolhatnánk.
A játékosok ezeknek a területeknek a határaira építik házaikat, hogy a földek nyersanyagait kinyerjék, amiből majd újabb épületeket húzhatnak föl, amelyekért a győzelemhez szükséges pontokat gyűjtenek.

A legmeghatározóbb momentuma a játéknak a kereskedelem, mivel a játékosok korlátlanul csereberélhetik nyersanyagaikat egymással, de szerencsétlenségünkre a szigeten egy rabló is garázdálkodik, aki ellopja a termésünket.
Izgalmas, szórakoztató, és agyalni is kell benne, sajnos a szerencse is szerepet jászik benne. Akik már játszottak ezzel a játékkal, és kicsit több izgalomra vágynak azoknak az a jó hírem van, hogy a játékhoz több kiegészítő is készült.
Az egyik A Tenger utazói, amelyben a vizeket meghódítva további földeket is fölfedezhetünk magunknak, míg a másik a Lovagok és Városok elnevezésűben katonai hatalmunkat is erősítenünk kell mivel a szigetet barbárok támadásai fenyegetik, valamint fejleszthetjük a városaink kultúráját, gazdaságát és politikáját.
A Catan játékcsalád még sok más taggal is büszkélkedhet, amelyekben az őskortól, akár a távoli jövőig utazhatunk, de ezekről talán majd valamikor máskor.

Image    A másik kezdőknek ajánlott játék a Carcassone, Klaus-Jürgen Wrede tervezésében.
A játék a középkori, dél-franciaországi Carcassone városába repíti a játékosokat. Az egységes tábla ebben az esetben is hiányzik, itt egyfajta puzzle terül el előttünk.
Kis, négyzet alakú lapkákat helyezünk el egymásmellé, úgy, hogy az azokon látható mezők, utak, várrészletek, kolostorok passzoljanak egymáshoz.
Erre a folyton bővülő játéktérre helyezik a játékosok alattvalóikat, akik elhelyezkedésüktől függően lehetnek lovagok, útonállók, parasztok vagy éppen szerzetesek. Minden játékos egymás után lehelyez egy kis lapkát, majd rárakja az egyik bábuját a hét közül.
Ha egy figura a várra kerül, akkor lovag, lesz, ha az útra akkor útonálló, ha a mezőre akkor földműves és így tovább. Ha egy vár vagy egy út az új lapkáktól lezárul, akkor a rajta többségben lévő játékos pontokat kap.
Aki a legtöbbet gyűjti az nyeri meg a partit.

Egyszerűen hangzik, mégis rengeteg taktikai lehetőséget rejt magában.
A tapasztaltabb játékosok támadó stratégiával is játszhatnak, ami még izgalmasabbá teszi a játékot. Ha valakinek ez nem elég, akkor a játékhoz nyolc (!) külömböző kiegészités is megjelent, amelyek teljesen átalakítják a játék menetét új momentumot hoznak a játékba, hogy az mindig megőrizze szavatosságát és nehezen lehessen csak megunni.
Ezek kombinálásával az egyébként rövid játékidő ( fél óra ) jelentősen megnövekedhet. Még meg kell említenünk, hogy ez a nagyszerű játék 2001. -ben három díjat is besöpört, többek között az Év játéka rangos elismerését.

 Image  Végül, de nem utolsósorban a szintén Év Játéka díjas (2003) Alhambra elnevezésű játék kerül bemutatásra, amely Dirk Henn keze munkáját dicséri.
Ezúttal a távoli arab világba utazunk a társas segítségével.
Minden játékos egy építőmestert alakít, akik egymással versengve építik Alhambrajukba a pazar épületeket, hogy az övék legyen a legpompásabb és legbiztonságosabb a vidéken.
Az épületeket dénárból, krajcárból, dukátból és dirhamból vásárolhatjuk meg a piactéren, de mindig a megfelelő pénznemet használni és ha sikerül pontosan kifizetnünk az árát, akkor újra mi jöhetünk.
Az épületek is különböző fajtájúak lehetnek: paloták, szerájok, kertek, tornyok és pavilonok.

A játék lényege igen egyszerű: egy adott épületfajtából többet kell beépítenünk az Alhambránkba, mint vetélytársaink.
A lapkák szélein elhelyezkedő városfalak nehezítik a beépítést, de ha jól taktikázunk akkor extra pontokat hoznak a konyhánkra. a játék nem támadó jellegű, játékostársainkat nem károsíthatjuk meg, de a versengés különös izgalmakat szül a játék során.
Két játékos számára is élvezhető, de így a játékidő jelentősen hosszabbra nyúlik mint ha többen üljük körbe az arab világ játékát, amelyhez a kiadónak köszönhetően szintén jó pár kiegészítő társul, mindig egyet csavarva a játék menetén. Érdemes kipróbálni!

Egyelőre ennyi fért az új generációs társasjátékait bemutató körképbe. Továbbra is bíztatok mindenkit, ne higyjük, hogy a társasjátékok csak a gyerekeknek valók, mert akkor sok meglepetés vár bennünket a táblajátékok világában.
Pár játékot a hipermarketekben is megkaphatunk, de ha széles választékból akarunk válogatni, akkor ajánlanám a kisebb játékboltokat.

Hegedűs Robin
Író, esztéta

 

 A cikkekben szereplő sablonok a fenti menüpont alatt és itt, a SABLONOK oldalon találhatók. A cikkben szereplő sorszám alapján tudod beazonosítani.

 

 

 

 

Videó

Loading ...